Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
A- A A+

Aktualności

Wizyta studyjna w PCPR w Wyszkowie

W dniu 3 października w powiecie wyszkowskim na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej gościła grupa ukraińskich samorządowców, w tym przedstawicieli połączonych gromad oraz przedstawiciel Ministerstwa Polityki Socjalnej Ukrainy, a także Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego (Асоціація об'єднаних територіальних громад). Wizyta ukraińskiej delegacji była częścią wizyty studyjnej dotyczącej pomocy społecznej, którą zorganizowała Fundacja Solidarności Międzynarodowej w województwie mazowieckim. Fundacja działając na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych od kilku lat aktywnie wspiera reformy decentralizacyjne na Ukrainie. Jednym z elementów reformy jest decentralizacja systemu opieki społecznej. W wyniku reformy nowe połączone ukraińskie gminy (gromady) przejmują uprawnienia w tym zakresie wzorując się na różnych doświadczeniach, w tym na polskim modelu. Dla wsparcia tej reformy zostały zorganizowane wizyty studyjne ukraińskich samorządowców w Polsce.

W powiecie wyszkowskim zaszczyt goszczenia delegacji ukraińskich samorządowców miało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie, które przygotowało wizytę we współpracy ze Starostą Powiatu Wyszkowskiego, powiatowymi jednostkami organizacyjnymi oraz organizacjami pozarządowymi, które prowadzą zadania zlecone z zakresu pomocy społecznej na terenie powiatu.

W gościnnych progach Bursy Szkolnej CEZiU "Kopernik" ukraińskich gości powitał Pan Bogdan Pągowski Starosta Powiatu Wyszkowskiego. Pan Starosta w skrócie przedstawił Powiat Wyszkowski oraz zapoznał przybyłych gości z zadaniami pomocy społecznej dla mieszkańców powiatu. Następnie głos zabrała Pani Krystyna Kurowska Dyretor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie, która przedstawiła doświadczenia związane z funkcjonowaniem pomocy społecznej na szczeblu powiatu, w szczególności z: funkcjonowaniem placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzin zastępczych, pomocą osobom niepełnosprawnym, działaniami związanymi z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi.

Spotkanie zakończyły pytania ukraińskich gości, po których delegacja zwiedziła Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez PSOUU Koło w Wyszkowie oraz Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą Dom dla Dzieci Nr 1 w Wyszkowie.

Dziękujemy Pani Dyrektor Grażynie Kalinowskiej oraz pracownikom Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej "Kopernik" w Wyszkowie za pomoc w organizacji wizyty studyjnej.

Drukuj E-mail

W aktywności siła 

 
 
informator_przemoc.gif
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech