Informacja dla usamodzielnianego wychowanka pieczy zastępczej

Liczba odwiedzających: 48

Informacja dla usamodzielnianego wychowanka pieczy zastępczej

 

Informacja dla usamodzielnianego wychowanka rodzinnej pieczy zastępczej opracowana została  na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024 r., poz. 177).

Usamodzielnienie  – to długotrwały proces wychowawczy, któremu podlegają pełnoletni wychowankowie rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych, mający na celu podjęcie przez nich samodzielnego, dojrzałego życia w integracji ze środowiskiem.

Osoba usamodzielniana - to osoba opuszczająca po osiągnięciu pełnoletności rodzinę

zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo – wychowawczą lub regionalną placówkę

opiekuńczo – terapeutyczną. Przez osobę usamodzielnianą rozumie się również osobę, której pobyt

w rodzinnej pieczy zastępczej ustała na skutek śmierci osób tworzących rodzinę zastępczą lub osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka, w okresie 6 miesięcy przed osiągnięciem przez osobę

usamodzielnianą pełnoletności.

Indywidualny Program Usamodzielniania (IPU) – to ważny dokument, w którym osoba osiągająca pełnoletność zaplanuje swoją najbliższą przyszłość

(np. wybór szkoły, wybór miejsca zamieszkania,

działania które będziesz podejmował). To dokument tworzony przez osobę usamodzielnianą, opiekuna usamodzielnienia i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. 

Proces usamodzielnienia rozpoczyna się najpóźniej na rok przed osiągnięciem pełnoletności przez wychowanka rodzinnej pieczy zastępczej w zależności od sytuacji życiowej wychowanka, może trwać najpóźniej do momentu osiągnięcia przez osobę usamodzielnianą 26. roku życia.

Wychowanek rodzinnej pieczy zastępczej, który osiągnął pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej,  może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej,  nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę.

Osoba opuszczająca, po osiągnięciu pełnoletności rodzinę zastępczą, zwana dalej  osobą usamodzielnianą, zostaje objęta pomocą mającą na celu jej życiowe usamodzielnienie  i integrację ze środowiskiem.

Osobie usamodzielnianej, w przypadku gdy umieszczenie w pieczy zastępczej nastąpiło na podstawie orzeczenia sądu:

·         przyznaje się pomoc na:

- kontynuowanie nauki

- usamodzielnienie

- na zagospodarowanie;

przysługująca pomoc jest przyznawana lub udzielana na wniosek osoby usamodzielnianej.

·         udziela się pomocy w uzyskaniu:

- odpowiednich warunków mieszkaniowych

- zatrudnienia;

·         zapewnia się pomoc prawną i psychologiczną.

Pomoc na kontynuowanie nauki, na usamodzielnienie oraz na zagospodarowanie jest przyznawana osobie usamodzielnianej, która  przebywała w pieczy zastępczej przez okres, co najmniej:

·         3 lat – w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą spokrewnioną;

·         roku w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą niezawodową, rodzinę zastępczą zawodową, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo – wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną

 

Pomoc na kontynuowanie nauki przyznawana jest lub udzielana na wniosek osoby usamodzielnianej.

Warunkiem przyznania pomocy na kontynuowanie nauki jest:

·         złożenie wniosku o przyznaje świadczenia

·         posiadanie zatwierdzonego Indywidualnego programu usamodzielnienia określającego  w szczególności

- zakres współdziałania osoby usamodzielnianej z opiekunem usamodzielnienia,

- sposób uzyskania przez osobę usamodzielnianą wykształcenia lub kwalifikacji zawodowych, pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz podjęcie przez osobę usamodzielnianą zatrudnienia.

- przedłożenie zaświadczenia o kontynuowaniu nauki w szkole

Pomoc na kontynuowanie nauki przyznaje się osobie usamodzielnianej, jeżeli kontynuuje naukę:

·         w szkole

·         w zakładzie kształcenia nauczycieli

·         w uczelni

·         na kursach, jeśli ich ukończenie jest zgodne z indywidualnym programem usamodzielnienia

·         u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego

Pomoc na kontynuowanie nauki przyznaje się na czas nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez osobę usamodzielnianą 25. roku życia. 

 

Pomoc na usamodzielnienie może zostać wypłacona, w zależności od ustaleń indywidualnego programu usamodzielniania, jednorazowo lub w ratach, nie później jednak niż do ukończenia przez osobę usamodzielnianą 26. roku życia.

W przypadku gdy osoba usamodzielniana otrzymuje pomoc na kontynuowanie nauki, pomoc na usamodzielnienie jest wypłacana po zakończeniu pobierania pomocy na kontynuowanie nauki. W uzasadnionych przypadkach pomoc na usamodzielnienie może zostać wypłacona w trakcie wypłacania pomocy na kontynuowanie nauki.

Pomoc na zagospodarowanie jest wypłacana jednorazowo, nie później niż do ukończenia przez osobę usamodzielnianą 26. roku życia. Pomoc na zagospodarowanie może być przyznana w formie rzeczowej.